Yılmaz Yörük

Yörük İnşaat Aydın

 

 YILMAZ YÖRÜK


Yılmaz Yörük, 1934’te, Isparta’nın Uluborlu ilçesinin Senirkent kasabasında dünyaya geldi.


Doğduğu kasabanın o dönemki siyasi ve kültürel atmosferinden derinden etkilenen Yılmaz Yörük, çocuk yaşında, adalet ve merhamet duygularıyla tanıştı. 


Senirkent’in herkesi birbirine dost kılan alçakgönüllü ve yoksul mimarisi ise ruhunda derin izler bıraktı. Mimarinin bu yönü, hayata da yansımıştı. Çocuk yaşından itibaren bunu fark eden Yılmaz Yörük, babasıyla birlikte çalışmaya başladı. 


Kısa süre sonra, bugün hâlâ Isparta’nın adıyla anılan halı dokuma işine girdi ve halıcılıkla birlikte, ileriki yıllarda mimariye yapıtlar kazandırırken kendisine çok yardımcı olacak bir görme ve hayal etme kabiliyeti geliştirdi.


Aynı kabiliyet, evler inşa etmeye başlamadan önce, kendisini terziliğe yönlendirdi. İnsanlığın İdris Peygamber’den devraldığı terzilik mesleğinin bereketine daima inandı. Hem İzmit’teki askerliği sırasında, hem İzmir’e hayatını aramaya gittiğinde, hem de evlendikten sonra, hayatını terzilikten kazandı. Ve inançla bağlı olduğu mesleği, sonunda kendisini Amerika’ya, New York’a kadar götürdü.


Çocuklarıyla ve eşiyle birlikte yerleştiği Amerika’da bir süre sonra başka mesleklerle de tanıştı. Girdiği her meslekte ülkesinden ve çocukluğundan devraldığı aynı ahlaki ve etik ilkeleri korumaya özen gösterdi. Çalışkanlık, dürüstlük ve hakkaniyet, giriştiği her meslekte kendisine başarıların kapısını açan vazgeçilmez ilkeleri oldu.


Dünyanın dev şirketlerinden Xerox’ta çalışırken, yarı zamanlı olarak temizlik işinde de çalışan Yılmaz Yörük, bir süre sonra "Alaaddin Generatorial” adıyla kendi temizlik şirketini kurdu. Bu şirketi, alanının en iyi ve güvenilir markalarından biri haline getiren Yılmaz Yörük, çalışmakla geçen yılların bir yerinde, onca zamandır yaşadığı Rochester’a mimari bir eser bırakma arzusuna kapıldı.


Böylece, çocukluğundan bu yana devam eden mimari etkiler, ilk karşılığını Rochester’daki bembeyaz ve dev plazada buldu. Söz konusu plaza, o döneme dek, karanlık renkli binalarla dolu Rochester’da görülmemiş bir renk devrimi yarattı ve adından çok söz ettirdi.


Yörük Development Company, o zamandan bu yana, otuz yıla yaklaşan deneyimi ve güvenilirliğiyle, endüstri dâhil pek çok farklı sektör ve pazarda çalışmalarını devam ettiriyor.

Yörük Development Company’nin misyonu, aileler ve ev sahipleri için güçlü temeller geliştirip inşa etmek.

 

Yörük Development Company, New York, Kuzey Carolina ve Türkiye’de hem ticari hem de yerleşim amaçlı bina ve konut üretimi projeleri geliştirip gerçekleştiriyor. Eksiksiz hizmet sağlayan dikey bir entegre kuruluş olan Yörük Development Company, her projesini, ilk adımdan başlayarak en son noktasına kadar planlayarak hayata geçiriyor.

 

Ürettiği her projede en önemli faktör olarak müşteriyi görüyor. Müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak şekilde hizmet sunuyor.


Hâlihazırda New York, Kuzey Carolina ve Türkiye, Aydın’da Yörük Development Company tarafından projelendirilip hayata geçirilmiş çok sayıda iş merkezi, rezidans, apartman ve kent villaları bulunmaktadır. 


Amerika’daki uzun, zorlu, özverili ve başarılı çalışmalarının ardından, son yıllarda Aydın’a yerleşen Yılmaz Yörük, çalışmalarına iki ülkede birden devam ediyor. 


Son bir yıldır hayatı ve mimari eserleri üzerine otobiyografik bir roman kaleme alan Yılmaz Yörük, bu konuda da yine aynı "eser bırakma” duygusuyla hareket ediyor.

 

Amerika’ya ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine mimari eserler armağan eden Yılmaz Yörük, bu defa da, edebiyata ve hayata bir eser bırakmayı arzu ediyor.   


Yılmaz Yörük evli ve ikisi erkek, biri kız, üç çocuk babası ve on bir torun sahibidir.